☰ MENU

1970-79



1970-71
HS Boys Basketball
North Zone District 17A
Champions

1970s
HS Girls Basketball
Avinger JV Tournament
2ndPlace

1970
5th Grade Boys Basketball
Caddo Area Boy Scout Troop 40
1st Place

1970
6th Grade Boys Basketball
Caddo Area Boy Scout Troop 40
1st Place

1970
HS Boys Basketball
District 39B Runner-Up

1970
HS Boys Basketball
Hooks Invitational Tournament
3rd Place

1970
Boys Basketball
Maud Elementary Tournament
Consolation

1970
7th Grade Boys Basketball
Caddo Area Troop 40
1st Place

1970
HS Boys Track
District 39B 440 Relay

1971
HS Boys Basketball
Hughes Springs Tournament
3rd Place

1971
HS Cheerleader
ETSU Spirit Stick

1971
HS Football
District 17A Champs

1971
HS Dance Twirl
1st Place ETSU

1972
HS Boys Basketball
James Bowie Invitational Tournament
Senior "B" Champs

1972
HS Boys Basketball
Jr Bowie Invitational Tournament
3rd Place

1972
Boys Basketball
Maud Elementary Tournament
Consolation

1972
Life Membership
Cardinal Booster Club
F. E. Cooley

1972
HS Dance Twirl
Kay Lewis, D. Holder,
L Corley, D. Rogers

1973
HS Boys Basketball
Harleton Tournament
1st Place

1973
Boys Basketball
Maud Elementary Tournament
2nd Place

1973
HS Boys Basketball
Redwater Invitational Tournament
Consolation

1973
HS Cheerleader
ETSU Spirit Stick

1974-75
Jr High Boys Basketball
District 20A Champs

1974
HS Boys Basketball
5th Annual Redwater Invitational Tournament
Consolation

1974
HS Boys Basketball
James Bowie Invitational Tournament
2nd Place

1974
Maud HS
Learn & Live TV Program
Champion

1974
Maud HS
Learn & Live TV Program
Round 2 Winner

1974
Maud HS
Learn & Live TV Program
Round 3 Winner

1974
Maud HS
Live & Learn TV Program
Round 1 Winner

1975
Jr High Boys Basketball
James Bowie Jr High
Invitational Tournament
2nd Place

1975
HS Boys Basketball
James Bowie Invitational Tournament
2nd Place

1975
7th Grade Boys Basketball
Redwater Jr High Tournament
2nd Place

1975
8th Grade Boys Basketball
Redwater Jr High Tournament
Consolation

1975
HS Girls Basketball
6th Annual Redwater
Invitational Tournament
2nd Place

1975
HS Girls Basketball
James Bowie Jr High
Invitational Tournament
1st Place

1975
HS Boys Track
District 20A 440 Relay

1976-77
HS Cheerleaders

1976
7th Grade Boys Basketball
Redwater Tournament
2nd Place

1976
Boys Basketball
Redwater Jr High Tournament
3rd Place

1976
HS Boys Basketball
Maud/James Bowie Tournament
1st Place

1976
7th Grade Girls Basketball
Redwater Tournament
2nd Place

1976
HS Girls Basketball
Maud/James Bowie Tournament
2nd Place

1977-78
Jr High Boys Basketball
District 20A Champs

1977-78
HS Cheerleaders

1977
HS Baseball
District 14A & Bi-District 14A
Champs

1977
HS Boys Basketball
James Bowie
Invitational Tournament
1st Place

1977
7th Grade Boys Basketball
Redwater Tournament
3rd Place

1977
HS Boys Basketball
Redwater Tournament
2nd Place

1977
HS Girls Basketball


1978
HS Boys Basketball
First Annual Maud
Invitational Tournament
2nd Place

1978
HS Boys Basketball
James Bowie Tournament
1st Place

1978
HS Boys Basketball
Redwater Invitational Tournament
Consolation

1978
HS Girls Basketball
First Annual Maud
Invitational Tournament

1978
HS Girls Basketball
James Bowie Tournament
1st Place

1978
HS Twirl
Sharon Foster
Paula Simmons

1979
7th Grade Boys Basketball
Redwater Tournament
2nd Place

1979
Jr High Boys Basketball
James Bowie Tournament

1979
HS Boys Basketball
Redwater Invitational Tournament
Consolation

1979
Boys Basketball
Redwater Jr High Tournament
3rd Place

1979
7th Grade Girls Basketball
Redwater Tournament
2nd Place

1979
Girls Basketball
James Bowie Jr High Tournament
1st Place

1979
HS Girls Basketball
Maud Tournament
Consolation

1979
Girls Basketball
Redwater Jr High Tournament
2nd Place

1979
Boys Basketball
Redwater Jr High Tournament
3rd Place

1979
8th Grade Track
Jr Bulldog Relays
1320 yd Relay

1979
8th Grade Track
Jr Bulldog Relays
440 yd Relay

1979
HS Twirl
Sharon Foster
Paula Simmons
Laura Smith

1970s
Girls Basketball